Dell Yedek Parça Hoşgeldiniz.

  • Pendik
  • Çalışma Zamanımız
    7/24 HİZMET VERMEKTEYİZ.
  • E-Posta
    bilgi@dellyedekparca.com
Servis Tag nedir?

21 Aug

  • Service Tag nedir?
  • Servis Tag nedir?
  • Servis Etiketi Nedir?

Aslında yukarıdakilerin hepsi aynı şeyi ifade etmektedir. Dell marka tüm cihazların seri numarasına yani fabrikadan üreticinin her bir cihaz için verdiği takip numarasıdır.

Service Tag yani seri numarası o cihazın üretici firma, müşteri, garanti servisi vb. yerlerde takibini kolaylaştımak için verilen harf ve numaralardan oluşur. Bu numara sadece 1 cihaz'a aittir.

 

Bu servis etiketi Dell markasında standart 7 karakter hart ve sayılar içermektedir. Örnek olarak resimde görüldüğü gibidir.

Servis etiketi yani cihazın seri numarasının yazdığı etiket notebooklarda cihazın alt kısmında. Kasalarda kasanın üst ön kısmı yada yan kapağında. Serverlarda ön panelde yada arka kısımda çekmeli etiket şeklinde.

Monitörlerde arka tarafda monitör bağlantı kablolarının olduğu kısımda. Yazıcılarda arka kablo bağlantıları kısmında rahatlıkla görünecek şekilde fabrikada yapıştırılmaktadır.

 

Servis etiketini göremediğiniz yada etiketdeki karakterler silindiyse bu cihazın seri numarasını öğrenemeyeceğimiz anlamına gelmez. Servis tag numarasını çeşitli yollardan öğrenebiliri.

Bunlardan ilki etiketi bulduk fakat seri numarası alanı deforme olmuş ve okunamıyorsa bu etikette Express Service Code denen 11 karakterli sadece sayıdan oluşan numarada seri numarasının eş anlamlısı diyebiliriz.

İkinci öğrenme yöntemiyse cihazınız açılıyorsa F2 tuşuna basarak bios ekranından General, Main, System İnfo vb. sekmelerde Service Tag diye yazan alanda rahatlıkla görebilirsiniz.

Üçüncü öğrenme yöntemiyse gene cihazınız açılıyorsa F12 tuşuna basınız. Açılan boot menüsünden yön tuşları ile Diagnostics seçeneğiniz üzerine gereker enter tuşuna Seçiniz.

Test ekranın en üst alanında Service Tag diye yazdığını rahatça görebilirsiniz.

Son seçenek olarakta yukarıdakilerin hiç biri işinize yaramadı. Yani cihazınız hiç açılmıyor. Etiketde yok yada tüm bilgiler silinmiş. Bu durumda bireysel kullanıcının bu bilgilere ulaşması biraz zor olacaktır.

Ana hiç öğrenemeyeceğiniz anlamınada gelmemektedir. Cihaz üretilirken her parçasının üzerine gene takip maksadıyla yapıştırılmış olan parça kodu etiketi bulunmaktadır. Bu etiket 20 karakter harf ve sayılardan oluşmaktadır.

Cihaza takılan her parçanın numarası fabrikada alınarak sisteme işlenmektedir. Yani üretilen her cihazın içindeki parçaların numarası bilinmektedir. 

Peki ya bireysel bir kullanıcı bu parça numarasıyla kendi cihazının servis tag bilgisine nasıl erişebilir. Bunun tek yolu vardır. Ve buda cihazının içindeki parçalardan 3 tanesinin bilgisini Dell Türkiye çağrı merkesi numarasını arayarak

durumu izah ederek ancak öğrenebilir.

 

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorun Yapılmadı. İlk Yorum'u siz yapınız.

Yorumlarınızı Ekleyin

Adınız*
Soyadınız*
E-Posta*
Güvenlik Kodu*
Güvenlik Kodu*
Yorumunuz*